Drnholecký vinařský řád
Po třicetileté válce (1618–1648) museli lidé vynaložit veškeré úsilí, aby dali zpustošenou zemi znovu do pořádku. V této těžké době je velmi podpořil tehdejší majitel drnholeckého panství Rudolf von Teufenbach. Z vinohradů začaly tehdy plynout slušné příjmy, proto bylo vinařství výrazně podporováno a na jeho podporu byly v roce 1652 vydány tzv. vinařské zákony (horenské právo) pro drnholecké panství, do jehož pravomoci tehdy patřily městečka Drnholec, Dolní Dunajovice, Troskotovice a vsi Novosedly, Nový Přerov, Dobré Pole, Frélichov (Jevišovka), Prátelsbrun (Březí) a Kolenfurt (Brod nad Dyjí).
Tyto zákony zajišťovaly výnosné hospodaření s vinohrady a jejich ochranu před poškozením. Z jednotlivých vinic se platilo nájemné, které bylo každoročně vybíráno a odváděno do panské pokladny. V Drnholci, Novosedlech a v Jevišovce byly neobdělávané mokřiny, ze kterých nájem nepřevyšoval částku 1146 zlatých a 50 krejcarů za rok.
Horenské právo drnholecké obsahuje 42 článků a v mnohém se podobá dříve vydanému právu židlochovickému.
Praví se v něm:
- První květnový den po svátku Jana musel každý, kdo obdělával vinohrad, toto ohlásit a zaplatit 2 feniky. Na Filipa a Jakuba (3.května) se svolávají každoročně valná shromáždění všech vinařů, kde se projednávají běžné záležitosti vinařů. Kdo nepřišel a neomluvil se, zaplatil poprvé máz vína, podruhé dva mázy a potřetí ztrácí vinohrad vůbec ve prospěch vrchnosti.
- Člověk obdělávající vinohrad už nesmí z něj utéci, vyskytne-li se nějaká sporná záležitost, ale musí zůstat jako nájemce.
- Kdo koupí vinohrad, nechá se zapsat do Knihy vinohradů. Kdo si vezme osminu vinohradu, musí dát správci sedm krejcarů. A kdo se vzdá vinohradu, také zaplatí sedm krejcarů.
- Každý, kdo z panství bude chtít prodat vinohrad někomu cizímu, musí to dát na vědomí perkmistrovi (správci vinohradů) a s prodejem čtrnáct dní počkat. Protože jsou všichni na panství nahlášeni a vinohrad odstoupí se stejnou cenou, může vlastník vinohrad prodat, ale pokaždé se souhlasem vrchnosti, každému, kdo je poctivý.
- Tomu, kdo vlastní vinohrad a nenechá ho rozdělit, bude vinohrad odebrán. Pokud ho bude chtít koupit zpět, musí zaplatit mému panství 5 zlatých a perkmistrovi 8 krejcarů, jinak vinohrad nedostane.
- Pokud vlastník vinohradu zemře, musí ten, kdo chce vinohrad koupit, zaplatit poplatek. Jestliže tak neučiní, bude potrestán.
- Stejně tak poručníci dalších dědiců vinohradu i dědicové sami pak musí vinohrad nahlásit a zaplatit poplatek podle odst.1.
- Každý je povinen usmířit se se svým sousedem 14 dní před a 14 dní po sv. Jiří a neubližovat si navzájem. Kdo tak neučiní, zaplatí perkmistrovi deset krejcarů.
- Kdo prodá vinohrad a nepředá ho do čtrnácti dní, musí zaplatit perkmistrovi 10 krejcarů.
- Když unavený člověk vejde do vinohradu a vezme si hrozen, je to v pořádku. Pokud si vezme dva a bude přistižen, zaplatí 15 krejcarů, vezme-li tři a víc, může očekávat trest.
- Kdo jinému v nesnázi vykope jámu nebo více jam a přivodí tím sousedovi potíže, bude potrestán následovně: za každou vykopanou jámu zaplatí 70 vídeňských feniků nebo 17 krejcarů a 12 feniků.
- Pokud někdo ukradne sousedovi z vinohradu jednu nebo více hlav, bude exemplárně potrestán - připoután k pranýři a vykázán z obce.
- Stejně bude potrestán ten, kdo sousedovi vykope hlavu vinné révy nebo ji uřízne za účelem škodit sousedovi, prodá ji nebo ji zasadí do svého vinohradu a bude při tom přistižen.
- Když někdo odměnu za práci ve vinohradě přijme a ta není udělána tak, jak by podle předpisu a ceny udělána býti měla a vykonaná práce byla perkmistrem shledána jako špatná, musí mu za každou špatně odvedenou práci...
-
- Kdo sousedovi způsobí problémy a nesnáze - ukradne mu vinnou hlavu i s kořenem - sobě pro užitek a sousedovi ke škodě, bude exemplárně potrestán - na pranýř a nesmí více pracovat ve vinici.
- Kdo najme někoho na práci a někdo jiný toho dotyčného přemluví, aby příští den šel k němu a bude mu to dokázáno, bude potrestán pokutou 24 krejcarů.
- Pokud si někdo vysadí vinohrad a vytyčí révu a někdo jiný mu to vytrhá, je viník pokutován 72 feniky.
- Jestliže dojde k neshodám mezi dělníky dvou vinohradů a nemohou vedle sebe pracovat, každý zaplatí pokutu 12 krejcarů.
- Pokud dělníci z vinice sedí na mezi a svačí a mezitím provedou sousedovi nějakou škodu, musí ten, co najal dělníky, sousedovi škodu nahradit a zaplatit pokutu 12 krejcarů perkmistrovi, jestliže dělníky nevaroval předem.
- Pokud někdo svévolně udělá ve vinohradě škodu holýma rukama, bude potrestán na pranýři.
-
-
- Kdo půjde před sběrem hroznů do sousedova vinohradu, musí z každého sběru zaplatit 5 grošů.
- Po sběru hroznů vyhlásí perkmistr zákaz hnát dobytek do vinohradu. Kdo zákaz poruší, zaplatí z každé velké hlavy 4 groše a z malé hlavy groš.
- Je zakázáno po sběru hroznů sbírat nebo shrabávat listí, kdo bude přistižen, musí zaplatit perkmistrovi 5 bílých grošů.
- Pokud si někdo najme do vinohradu hlídače (hotaře), musí mu vysvětlit jeho práva a povinnosti. Pokud se za tu dobu hlídání něco ztratí nebo se něco stane a hlídač to nezjistí, musí to majiteli nahradit.
-
- Pokud se hlídač nechová podle práva nebo se dokonce dopustil krádeže, bude na minutu propuštěn, třebas před samým vinobraním.
- Jestliže viděl hlídač někoho sbírat bez cedulky (stvrzenky o zaplacení úroků) a nezabránil tomu, propadl mu celý plat.
- Šel-li kolem vinohradu unavený pocestný a rád by se osvěžil, měl třikrát silným hlasem zavolat hotaře, a když nepřišel, směl si utrhnout dva hrozny, ale potom položit na vinnou hlavu 2 feniky. Když to neudělal a byl dopaden, platil pokutu 6 šilinků a vedle toho byl trestán vrchností.
- Stupňování křivd je zakázáno, kdo tento zákaz překročí, je povinnen dát hlídači zástavu. Kdo se proviní vícekrát, zaplatí perkmistrovi 12 krejcarů, případně je trestán vrchností.
- Kdo bude přistižen v cizím vinohradu jak svévolně páchá škodu, musí zaplatit perkmistrovi 10 krejcarů a dát zástavu.
- Pokud někdo poškodí cizí vinohrad a odstřihne vinnou révu tak, aby poničil hlavu, bude potrestán veřejně.
- Kdo prodá svůj vinohrad a nenahlásí to perkmistrovi ani po obdržení splátky, zaplatí každá strana správci 10 krejcarů.
- Když někdo, nebo dokonce perkmistr sám vyženou dobytek do vinohradu, musí vlastník dobytka majiteli vinohradu škodu nahradit. Z každé stopy dobytka ve vinohradu musí zaplatit navíc 10 krejcarů pokuty.
- Zakazuje se zůstávat ve vinohradě po západu slunce a taktéž se zakazuje pracovat ve vinici v neděli. Kdo bude přistižen, je povinnen dát do kostela 4 libry včelího vosku na svíčky.
- Kdo si chce odvézt révu domů a nechce se už starat o vinohrad, musí zaplatit 10 krejcarů a stejně musí vinohrad opatrovat.
- Kdo půjde bez vědomí majitele do sousedova vinohradu, který už nebude...